2019-2020 YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ BAŞVURU SONUÇ LİSTESİ

Siirt Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Ön lisans ve Lisans Programlarına yerleşen yabancı uyruklu öğrenci listesi için TIKLAYINIZ...

1.   Üniversiteye yerleşenlerin kesin kayıtları 19 Ağustos – 06 Eylül 2019 tarihleri arasında ilgili Rektörlük Binası 2.Katında bulunan  Yabancı  Uyruklu Öğrenci Birimi tarafından yapılacaktır.

2.   Kesin kayıt belgeleri orijinal olarak teslim edilmelidir. Fotokopi veya orijinal olmayan belgeler kesinlikle kabul edilmeyecektir. Kesin kayıt belgeleri aşağıdaki gibidir;

·         Lise diploması (ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan veya yeminli mütercimden onaylı Türkçe örneği)

·         Not belgesi (ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği  veya Konsolosluğundan yeminli mütercimden onaylı Türkçe örneği)

·  Türk liselerine denk bir ortaöğretimin tamamlandığına ilişkin denklik belgesi (denklik işlemi ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmış)

· Pasaport (ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan onaylı Türkçe örneği veya Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş resmi kimlik belgesi),

·         İkamet tezkeresi (Emniyet Müdürlüğünden veya Emniyet Müdürlüğünden alınan bir belge ),

·         6 adet fotoğraf (4,5x6 ebadında,son altı ay içinde, önden, sakalsız şekilde çekilmiş),

·         Öğrenim ücretinin ödendiğini belirten banka makbuzu,(Normal Öğretim programlarına yerleşen Suriye uyruklu öğrenciler hariç)

·         Yüksek öğrenimini sürdürmeyi sağlayacak maddi imkânı olduğuna ilişkin uluslararası geçerliliği olan belge,

·         Üniversite tarafından belirlenen diğer belgeler.

3.    Yabancı Uyruklu Öğrencilere yönelik Türkçe Muafiyet Sınavı, Siirt Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi(TÖMER)tarafından 24.09.2019 tarihinde Saat 10.00'yazılı sınav ve Saat 14.00'da Sözlü sınav Merkez Kampüs Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda yapılacaktır.

·         Türkçesi yeterli olanlar  (C1,C2,B2 Düzeyi) öğrenimlerine hemen başlayabileceklerdir.

·         Türkçesi yetersiz olarak değerlendirilen adaylar (A1,A2 ve B2 Düzeyi) öğrenime başlayamayacaktır. Bu adaylar bir yıl izinli sayılacaklar ve bir yıl sonrasına kadar Türkçe öğrenmekle yükümlü tutulacaklardır. Türkçe öğrendiklerini kanıtladıktan sonra öğrenime devam edebileceklerdir.

·    Öğretim dili Türkçe olan programlara kabul edilen adayların kayıt olduktan sonra öğrenimlerine başlayabilmeleri için T.C. Üniversitelerine bağlı Türkçe Öğretim Merkezlerinin (TÖMER) veya Yunus Emre Enstitüsü’nün yapmış oldukları Türkçe sınavlarından yeterli puan almaları ve bunu kesin kayıt esnasında ibraz etmeleri gerekir.

                               Ortaöğretimini T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Türk liselerinde tamamlayan adayların ve Eğitim dili Türkçe olan liselerden (Açık Öğretim                          Liseleri Hariç) mezun olmuş adayların Türkçe düzeyleri için belge aranmaz.

NOT­ 1: 

İlahiyat Fakültesi İlahiyat Programına yerleşen öğrenciler Arapça Muafiyet Sınavına girecekler. 

Muafiyet sınavını geçenler 1.sınıftan başlayacak. Geçemeyen öğrenciler 1yıl Arapça Hazırlık okuyacaklar. Sınav tarihi Üniversitemiz internet sayfasında ayrıca ilan edilecektir. 

 

NOT ­2: 

Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik bölümüne kayıt hakkı kazanan öğrencilerin İngilizce ulusal/uluslararası yeterlilik belgesini ilgili Akademik Birime vermeleri gerekmektedir. Yeterlilik belgesi bulunmayan öğrenciler Yabancı Dil Muafiyet Sınavına (Sınav tarihi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından ilan edilecektir) gireceklerdir. Muafiyet Sınavında başarılı olanlar eğitime başlar, başarılı olamayanlar yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederler.

4. Kayıt yapma hakkı kazanan öğrencilerimize vize işlemlerini yapmaları için kabul mektupları başvuru esnasında vermiş oldukları e-posta adreslerine ilan tarihinden 10 iş günü içerisinde gönderilecektir.

5.2019-2020 Eğitim- Öğretim Yılı harç miktarları ayrıca ilan edilecektir.

6. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda yer alan programlara yerleştirilen adaylar kayıt öncesinde yetenek sınavına tabi tutulacaklardır. Yapılcak olan sınavda başarılı olmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

 

Sorularınız için int@siirt.edu.tr adresine e-posta yollayarak veya Facebook sayfamızdan (www.facebook.com/siuinternational) sorularınızı sorabilirsiniz.

Tüm öğrencilerimizden gelişmelerden haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenmelerini rica ediyoruz.

 

Uzm. ŞÜKRÜ EMİR ÖZORPAK (0484) 212-1111 / 3493
Yabancı Uyruklu Öğrenci Kabulü
10.8.2019